تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

بوقناق،درمان دیابت،گیاه بوقناق،عرق بوقناق اصل،خریدعرق بوقناق اصل،عرق بوقناق،عرق بوقناق اسکندری

  .بیماری تیرودید در افراد دیابتی و روش درمان

  بیماری تیروئیدیک بیماری شایع در جامعه است و شیوع آن با افزایش سن، بالا می رود. ارزیابی عملکرد تیروئید بوسیله ی آزمایشات مدرن امروزی قابل انجام و ارزان است. غربالگری اختلالات تیروئید در گروههای پرخطر نظیر نوزادان و افراد مسن ضروری است.
   
  کم کاری تیروئید شایع ترین اختلال تیروئیدی در افراد بالغ و در میان زنان مسن است. کم کاری تیروئید معمولاً ریشه ی اتوایمیون دارد و بصورت هیپوتیروئیدی آتروفیک اولیه یا تیروئیدیت هاشیموتو ظاهر می شود.
  نارسایی ثانویه ی تیروئید که بر اثر درمان با ُید رادیواکتیو یا جراحی تیروئید ایجاد می شود نیز فرم شایع این بیماری است.
  بندرت ، اختلالات هیپوفیزی یا هیپوتالاموسی می تواند به هیپوتیروئیدیسم ثانویه بیانجامد.
  درطرف مقابل ، هیپرتیروئیدیسم  کمتر شایع است و نسبت شیوع آن در زنان نسبت به مردان 9 به ا است. بیماری گریوز عمده ترین علت آن است که جوانان بالغ را تحت تأثیر قرار می دهد. گواتر سمی مولتی ندولار بر گروه های سنی مسن تر تأثیر می گذارد.
  بیماران دیابتی در مقایسه با جمعیت سالم جامعه بیشتر به اختلالات تیروئیدی مبتلا می شوند (جدول 1) ، زیرا بیمارانی که به بیماری اتوایمیون یک ارگان خاص مبتلا هستند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سایر اختلالات اتوایمیون قرار دارند . اختلالات تیروئید در میان جنس مونث بیشتر از مذکر دیده می شود به همین علت تعجب آور نیست که 30 درصد از زنان مبتلا به دیابت نوع 1 به بیماری تیروئید مبتلا هستند. میزان ابتلا به التهاب تیروئیدبعد از زایمان در میان بیماران دیابتی سه برابر زنان غیردیابتی است.
  درتعدادی از گزارشات به شیوع بالاتر از طبیعی اختلالات تیروئیدی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 اشاره شده است که هیپوتیروئیدیسم بیشترین شکل این اختلال در میان این افراد است.
   
  کم کاری و پرکاری تیروئید و تأثیر آن بر افراد دیابتی :
  دیابت و بیماری تیروئید هر دو مرتبط با غدد درون ریز و مشکلات هورمونی می باشند. هنگامیکه افراد مبتلا به دیابت به بیماری تیروئید مبتلا می شوند، کنترل قندخون این افراد دچار اختلال می گردد. تیروئید غده ای پروانه ای شکل در پایین گردن درست زیر پوست است و در تنظیم متابولیسم بدن (فرآیندهای استفاده و ذخیر سازی انرژی) با آزاد کردن هورمونی بنام تیروکسین نقش دارد. اگر این غده به تولید بیش از حد هورمون تیروکسین بپردازید فرد به پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) و چنانچه مقدار تولید هورمون تیروکسین بیش از حد کم شود، سرعت متابولیسم بدن کم شده و فرد به کم کاری تیروئید(هیپوتیروئیدیسم) مبتلا می شود.
  بیماری تیروئید معمولاً یک بیماری خود ایمنی است، این بیماری ارثی است و در بسیاری از اعضای یک خانواده مشاهده می شود. شیوع بیماری تیروئید در زنان بیش از مردان و در افراد مسن بیش از افراد جوان است . علایم کم کاری تیروئید در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که کنترل ضعیفی بر بیماری خود دارند، مشاهده می شود . کم کاری تیروئید بر اثر حمله ی آنتی بادیها به غده تیروئید ایجاد می شود. در این حالت غده ی تیروئید نمی تواند به اندازه ی قبل هورمون تولید کند. حدود 3 درصد از جمعیت جامعه به کم کاری تیروئید مبتلا هستند . علایم هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید عبارت است از : خستگی ، ضعف عضلانی، حساسیت نسبت به سرما، افسردگی، گرفتگی عضلات، گواتر، ناخن های نازک و شکننده ، موهای نازک و شکننده، رنگ پریدگی، کاهش تعریق، خشکی و خارش پوست، افزایش وزن، احتباس آب، ضربان قلبپایین(کمتر از 60 ضربه در دقیقه ) و یبوست، چنانچه این علایم نادیده گرفته شوند شرایط بدترشده و سبب کند شدن تکلم، خشن شدن صدا، پوکی استخوان و افزایش کلسترول( عوارض جانبی این بیماری) می شود. علایم دیگری نظیر اختلال حافظه ، از دست دادن موها، تحریک پذیری و عصبانیت و تنگی نفس نیز وجود دارد که نسبت به علایم دیگر شیوع کمتری دارد.
  برای تشخیص هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید پزشک معمولاً به اندازه گیری هورمون TSH (هورمون محرک تیروئید) می پردازد. این هورمون توسط غده ی هیپوفیز تولید می شود، مقدار این هورمون باید بین 5/0 تا 7/4 یونیت در لیتر باشد. چنانچه مقدار TSH بالاتر از این مقدار باشد ، غده ی تیروئید به اندازه ی کافی هورمونهای T4 و T3 ترشح نخواهد کرد.
  کم کاری تیروئید غالباً با تجویز تیروکسین (levoxyl , synathroid , levothyroxine) درمان می شود. این دارو باید روزانه مصرف شود و نباید همراه با مولتی ویتامین استفاده گردد زیرا آهن موجود در مولتی ویتامین با اتصال به تیروکسین مانع از عملکرد موثر این دارومی گردد.
  وقتی که غده ی تیروئید بیش از حد فعال باشد، فرد به پرکاری تیروئید مبتلا خواهد شد. این مسئله موجب افزایش بیش از حد هورمونهای تیروئیدی می گردد. زمانیکه مقادیر زیادی هورمونهای تیروئیدی ترشح شود، بدن ما با سرعت بالاتری به فعالیت می پردازد و علایمی نظیر افزایش ضربان قلب، لرزشهای سیستم عصبی و اضطراب ، اسهال و کاهش وزن بروز می کند.علایم دیگری نظیر عدم تحمل گرما، ریزش مو، ضعف، تحریک پذیری، پوکی استخوان و لرزش نیز در افراد ظاهر می شود. پزشکان با اندازه گیری TSH می توانند پرکاری تیروئید را تشخیص دهند.
  معمولاً پزشک با تجویز دارو یا جراحی یا پرتو درمانی سرعت فعالیت غده ی تیروئید را کُند می کند تا حدی که فرد نیاز به جایگزینی تیروئید در دراز مدت پیدا نکند. پزشکان با مراقبت از مراحل درمان از ایجاد کم کاری ثانویه تیروئید به دلیل پایین آمدن سرعت عملکرد غده ی تیروئید جلوگیری می کنند.
  مهمترین مسئله در مورد درمان فردی که به اختلالات تیروئیدی مبتلا  است که ادامه ی درمان تا زمان رسیدن سطح TSH به مقدار نرمال یا طبیعی است. داروها باید براساس مقدار تجویز شده و در زمان معین روزانه مصرف گردند.
  علایم هیپوتیروئیدی (کم کاری) هنگامیکه سطح هورمونهای تیروئید به مقدار طبیعی باز گردد، برطرف خواهد شد.
  در برخی از مطالعات مشخص گردید که در بدن شخص مبتلا به کم کاری تیروئید ، متابولیسم انسولینکندتر است و همین موضوع سبب کاهش نیاز به انسولین در مدت زمان کوتاه می گردد(انسولین چیز خوبی برای پایین آوردن قند نمیباشد).اما پر کاری تیروئید یا هیپرتیروئیدی می تواند عدم تحمل گلوکز را وخیم تر کرده و کنترل دیابت را مشکل تر نماید. پرکاری تیروئید می تواند بر کنترل بیماری دیابت اثر گذاشته و کنترل قند خون را مشکل تر نماید همچنین در این حالت نیاز به انسولین افزایش می یابد. این موضوع به دلیل افزایش گلوکونئوژنز کبدی(افزایش تولید گلوکز در کبد)، افزایش سرعت جذب گلوکز از دستگاه گوارشو احتمالاً افزایش مقاومت به انسولین است. در واقع پرکاری تیروئید ممکن است دیابت پنهان را به دیابت آشکار تبدیل نماید.
  درعمل پیامدهای متعددی برای بیماران مبتلا به دیابت و پرکاری تیروئید ایجاد می شود، اول اینکه در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید ، تشخیص عدم تحمل گلوکز باید با احتیاط بیشتری انجام شود و از سوی دیگر ممکن است درمان پرکاری تیروئید سبب بهبود مقدار قندخون گردد.
  دوم اینکه در بیمارانی که افزایش قندخون بدون علت مشخص دیده می شود باید احتمال پرکاری تیروئید در نظر گرفته شود.
   سوم اینکه، در بیماران مبتلا به دیابت با پرکاری تیروئید پزشک باید در مورد عدم کنترل گلایسمیک صبور باشد و درمان را مطابق با درمان بیماری تیروئید دنبال کند. بهبود وضعیت تیروئید در بیمارمی تواند سبب بهبود کنترل گلایسمیک او گردد.
  درمورد کم کاری تیروئید اگر چه تغییرات وسیعی در متابولیسم کربوهیدرات ها در این وضعیت ایجاد می شود اما تظاهرات بالینی این ناهنجاری به ندرت آشکار می گردد. با این حال به دلیل کاهش سرعت متابولیسم و کاهش میزان تخریب انسولین ، نیاز به انسولین خارجی (تزریقی) کاهش می یابد.
  مهمتر از آن اینکه ، کم کاری تیروئید با انواع ناهنجاریها در متابولیسم چربی های خون از جمله افزایش تری گلیسرید و کلسترول LDL همراه است.
  کم کاری تیروئید حتی می تواند دیس لیپیدمی شایع در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که سبب افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی می شود را تشدید نماید. با درمان تیروکسین می توان اختلالات چربی را معکوس نمود.
  در زنان جوان مبتلا به دیابت نوع 1 ، شیوع بالایی از بیماریهای اتوایمیون تیروئید مشاهده می شود.
  اختلال موقت تیروئید در دوره ی پس از زایمان شایع است و با انجام آزمایش TSH در هفته ی ششم تا هشتم بعد از زایمان باید مورد بررسی قرار گیرد.
  بررسی عملکرد تیروئید در زنان بعد از زایمان بسیار مهم است زیرا تقریباً 30 درصد این زنان از فاز کم کاری تیروئید خارج نشده و نیاز به درمانهای جایگزین تیروکسین دارند. تیروئیدیت راجعه با حاملگی های بعدی نیز در این زنان شایع است.
   
  تشخیص اختلالات تیروئید :

  تشخیص اختلال عملکرد تیروئید در بیماران دیابتی صرفاً بر اساس تظاهرات بالینی مشکل است. ضعف در کنترل قند خون می تواند علایمی شبیه به پرکاری تیروئید مانند کاهش وزن علیرغم افزایش اشتها  و خستگی را ایجاد کند. از سوی دیگر، نفروپاتی دیابتی شدید می تواند درکم کاری تیروئید وخیم تر شود زیرا این بیماران ممکن است به ادم، خستگی، رنگ پریدگی و افزایش وزن نیز مبتلا گردند.
  مشکل دیگر در تشخیص اختلالات تیروئید در بیماران دیابتی، کنترل ضعیف دیابت یا همراهی عوارض دیابت در فرد مبتلا به دیابت قندی است که ممکن است سبب تغییر نتایج آزمایشات عملکرد تیروئید در بیماران سالم شود. از جمله ی این تغییرات می توان به پایین آمدن مقدار T3 سرمی به دلیل اختلال در مقدار T4 خارج تیروئیدی ، کاهش غلظت T4 سرمی به علت کاهش پروتئین اتصالی و غلظت نامناسب و کم TSH سرمی اشاره کرد.
  با استفاده از روش ایمونواسی بسیار حساس برای TSH سرمی( با حد تشخیص >1/. میلی یونیت در لیتر) پیشرفت عمده ای در تشخیص اختلالات سرمی صورت گرفته است. این آزمایش مطمئن ترین آزمایش غربالگری اختلال عملکرد تیروئید برای شناسایی کم کاری و پرکاری تیروئید است.
  باید دانست که در بیماران بدون علامت که مقدار T3 و T4 سرمی آنها طبیعی است، اختلال عملکرد تیروئید تحت بالینی( ساب کلینیکال) تنها با آزمایش TSH امکان پذیر است . کم کاری تیروئید تحت بالینی(subclinical) می تواند سبب افزایش کلسترول LDL سرمی و بدتر شدن دیس لیپیدمی قبلی و افزایش خطر آترواسکلروز شود.
   پرکاری تیروئید تحت بالینی، ممکن است خطر آریتمی قلبی و آنژین صدری را افزایش و تشدید کند :

  از آنجائیکه بیماران دیابتی در معرض خطر بالا برای بیماری قلبی-عروقی هستند، تشخیص و درمان بیماریهای تیروئید تحت بالینی (Subclinical) بسیار مهم است. وجود آنتی بادی ضد تیروئید پراکسیداز (TPO) در پیش بینی ابتلا به بیماریهای اتویمیون تیروئید به خصوص کم کاری تیروئید بسیار نافع است. بنابراین انجام آزمایش آنتی بادی ضدتیروئیدپراکسیداز برای بررسی اختلال عملکرد تیروئید به منظور تشخیص و درمان به موقع بیماری در بیماران دیابتی توصیه می شود.
  برای درمان کم کاری تیروئید باید از درمانهای هورمونی تیروئید استفاده کرد. از عصاره ی طبیعی تیروئید دیگر به عنوان درمان استفاده نمی شود . در حال حاضر از L- تیروکسین به عنوان جایگزین هورمون تیروئید استفاده می گردد. دوز معمول جایگزین 6/1 میکروگرم تیروکسین به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن است.
  اغلب بیماران مبتلا به نارسایی خفیف تیروئید در ابتدا نیاز به کمتر از یک دوز کامل جایگزینی دارند. دوز دارو غالباً با اندازه گیری میزان TSH در هر 2 تا 3ماه یکبار تنظیم می شود. با پیشرفت نارسایی تیروئید ، معمولاً نیاز به افزایش دوز تیروکسین وجود دارد. هنگامیکه مقدار TSH به مقدار طبیعی برگشت و بیمار به دوز ثابتی از L- تیروکسین رسید، نظارت بر مقدار TSH ، سالانه باید صورت گیرد.
  در بیماران مبتلا به دیابت که به بیماری زمینه ای شریان کرونر مبتلا هستند، درمان L- تیروکسین ممکن است سبب وخیم شدن آنژین صدری به علت افزایش انقباض میوکارد و ضربان قلب گردد. بنابراین بهتر است درمان با دوز پایین آغاز شود(نظیر25 میکروگرم در روز) و بتدریج همراه با بررسی وضعیت بالینی بیمار و مقدار TSH سرمی هر ماه 25 میکروگرم به آن افزوده شود.
  درمان کم کاری تیروئید تحت بالینی در صورتیکه:1- کلسترول LDL به دلیل هیپوتیروئیدی افزایش یابد یا 2- آنتی بادی ضد TPO سرمی آنها قابل تشخیص باشد ( به دلیل پیشرفت کم کاری تیروئید )یا 3- در بیمار علایم بیماری ظاهر شود، باید درمان گردد.
  از آنجائیکه پرکاری می تواند اثرات جانبی جدی بر کنترل قندخون و احتمالاً بدتر شدن وضعیت بیماری عروق کرونر بیمار دیابتی شود، به نظر می رسد درمان با  ید رادیواکتیو در این موارد لازم است.
  هیچ منع استفاده ای از داورهای ضد تیروئیدی در بیماران دیابتی وجود ندارد اما در دراز مدت میزان بهبودی بیماری Graves کمتر از 40 درصد است.
  بیماران مبتلا به گواتر سمی مولتی ندولار یا بیماران باندول تیروئیدیبا عملکرد مستقل باید با یُد رادیواکتیو یا درمان جراحی، درمان شوند.
  نتیجه گیری :

  بطور خلاصه اختلال عملکرد تیروئید در میان افراد دیابتی شایع است و سبب بروز اختلالات متابولیکی قابل توجهی می شود. بنابراین غربالگری منظم برای اختلالات تیروئیدی در همه ی بیماران دیابتی این امکان را ایجاد می کند که در مراحل اولیه به درمان اختلال تیروئید تحت بالینی پرداخته شود.
  انجام آزمایش غربالگری ایمونواَسی TSH توصیه می شود. در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 تعیین وجود آنتی بادی ضدTPO کمک بزرگی برای تشخیص بیماری است. چنانچه آنتی بادی ضدTPO وجود داشته باشد ،غربالگری سالانه ی TSH توصیه می شود. در غیر این صورت سنجش TSH هر2 تا 3 سال یکبار باید انجام شود.
  دربیماران مبتلا به دیابت نوع 2، سنجش TSH باید در هنگام تشخیص انجام گیرد و پس از آن هر 5 سال یک بار تکرار شود.
  توجه کنید داروهایی نظیر وارفارین ، دوپامین و تروئید می توانند بر روی عملکرد داروهای تیروئید تأثیر گذارند،درمان همه چیز در طبیعت است وبا مصرف صحیح میوه ها و نمک دریا وتغذیه ارگانیک راحت میتوان با آن مقابله کرد.
  ........................................................................................................................................
   
  دیابت ، حاملگی و اختلالات تیروئیدی :

  اختلالات تیروئیدی مرتبط باحاملگیدرزنان مبتلا به دیابت ، 3 برابر زنان غیر دیابتی است و در همه ی زنان دیابتی مبتلا به دیابت نوع 1 باید در مورد آن نگران بود.
  تیروئیدیت بعد از زایمان می تواند بر روی مقدار هورمونهای تیروئید در ماههای بعد از زایمان تأثیر گذارد :

  علاوه بر وجود علایمی نظیر "خستگی، افسردگی، تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب"، کنترل قندخون و نیاز به انسولین تحت تأثیر اختلالات تیروئیدی و تغییرات شدید هورمونهای جنسی تغییر می کند. در همه ی زنانی که تیروئیدیت را بعد از زایمان تجربه کرده اند بررسی عملکرد تیروئید بطور منظم اهمیت دارد، زیرا تقریباً یک سوم این زنان در طی 3 تا 4 سال آینده به هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیرویئد مبتلا خواهند شد و نیاز به تیروکسین جایگزین خواهند داشت.
  زنانی که به هیپوتیروئیدی مبتلا هستند و درحال حاضر تیروکسین دریافت می کنند، غالباً قبل از بارداری به افزایش دوز تیروکسین در طی بارداری نیاز دارند، زیرا جایگزینی مقدار مناسب تیروکسین برای رشد دستگاه عصبی نوزاد حیاتی است. زنانی که به بیماری گریوز فعال مبتلا هستند ممکن است در طی بارداری بیماریشان بهبود یابد و از فعالیت بیماری کاسته شود، اما انتظار می رود در این افراد بعد از پایان بارداری، بیماری مجدداً به حالت اول برگردد.
  چنانچه هیپرتیروئیدی یا پرکاری درهنگام بارداری کنترل نشود، خطر ناهنجاری مادرزادی نظیر پری کلامپسی یا مسمومیت حاملگی ( یک وضعیت وخیم که مشخصه ی آن فشارخون بالا است) و مشکلات جنینی مانند تولد نوزادان نارس افزایش می یابد.

   بنابراین مراقبت از عملکرد نرمال تیروئید و کنترل دقیق قندخون مسئله ایی است که بیماران دیابتی در دوران بارداری برای اطمینان از سلامت مادر و نوزاد باید به دقت به آن توجه کنند.

  اضافه وزن به تنهایی مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد که می‌توان به عنوان نمونه به چربی خون، دیابت و... اشاره کرد ولی در رابطه با مراجع مورد نظر به بررسی‌های بیشتری نیاز است. این‌طور که به نظر می‌رسد علاوه بر چاقی و چربی خون با مشکل دیگری هم مواجه هستید و آن «کم‌کاری» غده تیروئید است.
  برای تشخیص قطعی این بیماری باید آزمایش خون بدهید. ولی با علائم ذکر شده احتمال کم‌کاری تیروئید دور از انتظار نیست.

  چند درمان طبیعی وساده برای تیروئید

  نشانه‌ها سخن می‌گویند

  بیشتر بیماری‌های ایجاد شده در بدن علائمی را به همراه دارند که همین نشانه‌ها زمینه‌ساز تشخیص اولیه بیماری هستند. اختلال کم‌کاری غده تیروئید هم با نشانه‌هایی همراه است که از آن جمله می‌توان به کاهش ضربان قلب، تعرق بیش از حد، اختلال در خواب، ریزش مو و به هم خوردن عادت ماهانه در خانم‌ها اشاره کرد.

  با پیشرفت بیماری اثرات نامطلوبی روی بخش‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود. از این‌ اثرات می‌توان به کاهش سوخت و ساز بدن (کاهش متابولیسم)، افزایش وزن، تغییرات فشار خون و... اشاره کرد. این نشانه‌ها از دیگر علائم کم‌کاری غده تیروئید است. کره چشم برخی از مبتلایان به اختلال کم‌کاری دچار بیرون‌زدگی (اگزوفتالمی)، التهاب، تورم و درد شدید می‌شود.

  هدف اصلی، وزن

  افرادی که به بیماری کم‌کاری تیروئید مبتلا هستند باید وزنشان را کنترل کرده و به افزایش وزنشان حساس باشند. علاوه بر اینکه باید زیر نظر پزشک دارو دریافت کنند و برای داشتن رژیم غذایی مناسب تحت نظر یک مشاور تغذیه هم قرار بگیرند. مصرف زیاد نان وجایگزین کردن آن با برنج کار درستی نیست چرا که چنین رژیمی غیراصولی بوده و نمی‌تواند وزن را کاهش دهد. مساله‌ای که این خانم با آن مواجه است اضافه وزن نیست بلکه چاقی مفرط است.

  در نتیجه باید تغییرات عمده‌ای روی برنامه غذایی او ایجاد شود. برای اینکه دو تا چهار کیلوگرم در ماه وزن کم کنید باید از برنامه غذایی فعلی‌تان 500 تا 800 کیلو کالری کم کنید. در واقع شما به 1200 کیلو کالری در روز نیاز دارید؛ ضمن اینکه باید از خوردن برخی غذاها و تنقلات اجتناب کنید؛ چرا که برخی از غذاها روی عملکرد غده تیروئید تاثیر منفی می‌گذارند.

  وقتی غذا دشمن می‌شود

  هورمون کنترل‌کننده عملکرد غده تیروئید در بدن افرادی که به کم‌کاری تیروئید مبتلا هستند به اندازه کافی ترشح و تولید نمی‌شود و به همین دلیل نوع تغذیه و رژیم غذایی بر بهبود یا تشدید روند بیماری این افراد تاثیرگذار است. مبتلایان به کم‌کاری تیروئید نباید انواع کلم را به شکل خام مصرف کنند. همچنین مصرف اسفناج، شلغم، سویا و بادام‌زمینی هم به آنها توصیه نمی‌شود. برخی میوه‌ها مثل گلابی و هلو باعث کاهش عملکرد غده تیروئید می‌شود. مصرف روغن کلزا و کانولا هم برای افراد مبتلا به اختلال کم‌کاری تیروئید مضر است.

  گیاه درمانی

  شما باید علاوه بر کنترل وضعیت غده تیروئید و کاهش وزن، به فکر کاهش و کنترل چربی خون نیز باشید. به همین دلیل مصرف غذاهای سرخ کردنی را به طور کل کنار بگذارید و غذاها را به شیوه بخارپز و کباب‌پز تهیه و مصرف کنید. تا حد امکان می‌توانید چربی‌های گوشت قرمز و پوست مرغ را کاملا جدا کنید. مصرف خامه، کره و چربی‌های حیوانی را به حداقل ممکن برسانید و برای کاهش وزن هم مصرف قند مثل شیرینی و شکلات را متوقف کنید. برای کاهش چربی خون بهتر است از اسپرزه، آویشن، شنبلیله، سیر، پیاز، جو، جعفری و گریپ فروت استفاده کنید و در نهایت اینکه استفاده از روغن زیتون هم توصیه می‌شود.

  آداب نمک‌خواری

  استفاده از نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود ولی اگر با مشکل فشار خون مواجه نیستید باید به چند نکته درباره نمک توجه کنید؛ اول اینکه نمک ید دار را در پایان پخت غذا به میزان کم به غذا اضافه کنید. دوم اینکه نمک یددار را در معرض نور قرار ندهید؛ چرا که ید آن از بین می‌رود.

  خوراکی‌های مجاز

  استفاده از ویتامین‌های خانواده B رابطه مستقیمی با کنترل تولید هورمون مرتبط با تیروئید و بهبود عملکرد آن دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از مکمل حاوی ویتامین‌های خانواده B استفاده کنید. ویتامین C هم برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مفید است.

  در نتیجه استفاده از سبزیجات با رنگ سبز تیره مثل اسفناج تیره و نارنجی مانند هویج و فلفل دلمه‌ای می‌تواند به تامین این ویتامین کمک کند. به غیر از مواد یاد‌شده که منع غذایی دارند (که کمی قبل‌تر درباره آن حرف زدیم) می‌توانید از انواع میوه‌ها و سبزی‌ها به صورت خام استفاده کنید. ویتامین E مورد نیاز بدن را از غلات و مغزها تامین کنید. البته یادتان نرود که مصرف بادام زمینی مضر است. مصرف گوشت مرغ و ماهی (گوشت سفید) توصیه می‌شود. به طور کلی افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند باید مواد مورد نیاز بدن را با یک رژیم اصولی تامین کنند. بدن را با یک رژیم اصولی تامین کنند.

  از تو حرکت

  تاثیر ورزش در بهبود عملکرد بدن انکارناپذیر است. به همین دلیل برای پایین آمدن وزن و بهبود عملکرد غده تیروئید ورزش ضروری است. مشورت با پزشک، مصرف دارو و در صورت نیاز رعایت رژیم غذایی صحیح (کم کردن وزن) و ورزش می‌تواند در بهبود عملکرد غده تیروئید موثر باشد.

   ......................................................................................................................................

  .کبد چرب و درمان آن

   

  مصرف بی اندازه غذاهای چرب و گنجاندن انواع فست فودها و غذاهای آماده در برنامه و رژیم اعضای خانواده این روز ها به عنوان یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب گزارش شده که ابتلا به آن در میان افراد کم تحرک و چاق در مقایسه با دیگر مردم بیشتر است.

  در این بیماری ذرات درشت و بزرگ چربی در سلول های کبد رسوب می کنند و به این ترتیب موجب بروز اختلال هایی در عملکرد کبد و ابتلا به بیماری های مزمن کبد می شود که از میان آنها می توان به استعداد ابتلا به عفونت ها، خونریزی های دستگاه گوارش و اختلال در سطح هوشیاری اشاره کرد.

  از آنجا که بیماری کبدچرب از جمله بیماری های خاموش و بی نشانه است، پیشگیری از ابتلا به آن از جمله اولویت ها قرار می گیرد، زیرا این بیماری معمولا زمانی خود را نمایان می کند که ذرات چربی بخش زیادی از سلول های کبدی را به خود درگیر کرده اند. کبد چرب پس از درگیر کردن کبد با علائمی مانند ضعف، خستگی و احساس سنگینی و فشار در ناحیه فوقانی و راست شکم بروز می کند. خوشبختانه در میان شیوه های طبیعی درمان در سراسر جهان، راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که می توان از آنها برای پیشگیری از ابتلا به کبدچرب اقدام كرد. در اینجا برخی از کاربردی ترین و ساده ترین این شیوه ها را با هم مرور می کنیم.

  پیشگیری از تجمع چربی ها در کبد
  نوشیدن چای سبز یا استفاده از عصاره این گیاه دارویی تاثیر زیادی در پیشگیری از تجمع و رسوب چربی ها در اطراف کبد دارد، ضمن آنکه می تواند به تسریع روند درمانی کبد چرب نیز کمک کند. افرادی که احتمال و استعداد ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است مانند افراد چاق و کم تحرک می توانند با گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه خود از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند، به شرط آنکه در کنار نوشیدن چای سبز، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی خود بگنجانند. علاوه بر این، درمانگران چینی بر این باورند که نوشیدن این چای گیاهی به صورت مستمر می تواند از ابتلا به سرطان کبد نیز پیشگیری کند.

  کاهش جذب چربی با خارمریم
  گیاه خارمریم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که از آن برای درمان و پیشگیری از بیماری های کبدی استفاده می کنند. این گیاه از آنجا که ترکیبی به نام سیلی مارین دارد، می تواند در کاهش میزان جذب چربی به ویژه چربی بد (LDL)، تری گلیسیرید و کاهش جذب کلسترول موثر باشد.

  به همین دلیل بسیاری از درمانگران، این گیاه را از جمله موثرترین گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب می شناسند و مصرف دمنوش یا خشک این گیاه همراه غذا را در این زمینه موثر می دانند. مصرف این گیاه با مشورت متخصص طب سنتی می تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و سرعت تولید دوباره سلول های کبدی را افزایش دهد.

  با زنجبیل متابولیسم بدن را افزایش دهید
  یکی دیگر از شیوه های کاهش جذب چربی در جریان گردش خون و اندام های داخلی گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی است. افرادی که در طول هفته 2 تا 3 بار زنجبیل استفاده می کنند، می توانند از خواص درمانی آن در افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی ها بهره مند شوند. برای این منظور می توانید یک تکه زنجبیل را درون یک کاسه ماست رنده كرده و آن را بعد از صرف وعده های غذایی میل کنید. به اعتقاد برخی از درمانگران شیوه های طبیعی درمان نوشیدن دمنوش زنجبیل نیز در کنترل بیماری های کبد به ویژه کبد چرب موثر است. نوشیدن این دمنوش می تواند به کاهش جذب چربی در اطراف کبد کمک کرده و مانع از ابتلای افراد مستعد به این بیماری شود. مصرف دمنوش زنجبیل یا ماست کم چرب حاوی زنجبیل به ویژه در وعده هایی که غذای چرب خورده اید بسیار اهمیت دارد.

  سویا را با گوشت قرمز عوض کنید
  یکی از مهم ترین عواملی که می تواند از رسوب چربی ها در بافت کبد جلوگیری کند، اصلاح رژیم غذایی است. به گفته محققان جایگزین کردن سویا و پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی به ویژه گوشت قرمز می تواند تاثیر زیادی در کاهش جذب چربی و تری گلیسیرید در بافت کبد داشته باشد. از این رو، درمانگران به افراد مستعد ابتلا به کبد چرب و التهاب کبد توصیه می کنند در طول هفته برای تهیه غذاهای خود از گوشت قرمز و سویا کنار هم استفاده کنند و مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانند.

  دور این غذاها را خط بکشید
  اگر به اضافه وزن مبتلایید، اگر کم تحرک هستید و احتمال ابتلا به کبدچرب را دور نمی بینید به شما پیشنهاد می کنیم از مصرف غذاهایی مانند غذاهای فریز شده و یخ زده، ترشیجات، ماست پرچرب، سس، نمك زیاد، غذاهای فست فود، انواع شیرینی ها، پیتزا، انواع سرخ كردنی ها مانند سیر داغ، پیاز داغ، چیپس، پفک، غذاهای چرب و نوشابه های گازدارپرهیز كرده و تا می توانید به جای آنها از میوه های تازه، سبزیجات مختلف به ویژه کاهو، خیار، هویج و غذاهای سالم و طبیعی استفاده کنید. رعایت این رژیم در تمامی دوره های سنی به پیشگیری از ابتلا به کبد چرب و دیگر بیماری های کبد کمک می کند.

  آبلیمو را فراموش نکنید
  نوشیدن یک لیوان آب که در آن عصاره یک لیموترش تازه وجود دارد در آغاز روز می تواند بهترین دارو برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب باشد. از آنجا که لیمو سرشار از ویتامین C است و به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند نقش موثری در هضم و جذب مواد مفید در بدن داشته باشد، قابلیت زیادی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد.

   از زردچوبه غافل نشوید
  به تازگی محققان دانشگاه «سنت لوئیس» از تاثیر زردچوبه بر کنترل بیماری کبد چرب در افراد چاقی که به این بیماری مبتلا هستند خبر داده اند. بر اساس این تحقیقات مشخص شده، افرادی که از زردچوبه به عنوان یک چاشنی در برنامه روزانه خود استفاده می کنند کبد مقاوم تری در برابر ابتلا به بیماری کبد چرب دارند و احتمال ذخیره شدن ذرات چربی در کبد آنها کمتر است. از این رو این محققان به مردم توصیه می کنند مصرف زردچوبه را به عنوان یک ادویه موثر و درمانگر در برنامه هفتگی و حتی روزانه خود بگنجانند.

  عرقیات گیاهی بنوشید
  عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار می آیند. این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که طبعی سرد و تر دارند موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک می کنند.

  به اعتقاد درمانگران، نوشیدن یك تا 2 لیوان ازیکی از عرقیات شاه تره، کاسنی و خارشتر یا ترکیبی از آنها می تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های کبد به ویژه کبد چرب و سیروز کبدی داشته باشد و احتمال ابتلا به این بیماری ها را به صفر برساند.

  چه افرادی استعداد ابتلا به کبد چرب دارند؟
  به گفته درمانگران، افراد چاق و دچار اضافه وزن که کمترین میزان تحرک را دارند اصلی ترین گروه ها برای ابتلا به بیماری کبد چرب هستند. اما در کنار این گروه، گروه های دیگری هم وجود دارند که بیشترین آمادگی را برای ابتلا به این بیماری دارند.

  از طرفی افراد بی تحرک و علاقه مند به غذاهای آماده و فست فودها نیز در گروه افراد مستعد ابتلا به کبد چرب هستند، بنابراین باید هوشیار باشند و با مشورت پزشک خود آزمایش های لازم در این زمینه را انجام دهند.

  به گفته برخی از متخصصان، مصرف بی رویه و بی قاعده ویتامین A نیز می تواند یک عامل محرک برای ابتلا به بیماری کبد چرب باشد که در نهایت فرد را با خطر رسوب چربی در بافت های کبد و اختلال در عملکرد این عضو رو به رو کند.

  .......................................................................................................................................

  » دیابت حاملگی چگونه کنترل و درمان می شود؟

  درمان دیابت حاملگی یعنی گام برداشتن در مسیر حفظ قند خون در حد نرمال توسط:

  » برنامه غذایی

  با متخصص تغذیه و یا پزشکِ دیابت خود مشورت کنید تا برنامه غذایی درست و سالمی را برای شما و جنین تان پیشنهاد کند. داشتن یک برنامه غذایی صحیح می تواند قند خون شما را در حد نرمال کنترل کند. این برنامه غذایی به شما کمک می کند که چه موقع و به چه میزان مواد غذایی را در هر وعده مصرف کنید. انتخاب زمان و مقدار بسیار مهم است، بنابراین برای کنترل قند خون به شما توصیه می شود که :

  • مصرف شیرینی جات را محدود کنید واز شیرینیجات طبیعی استفاده نمایید.
  • میزان غذای خود در سه وعده اصلی را کم کرده و یک تا سه میان وعده غذایی در روز را در برنامه تان بگنجانید.
  • فیبرهای غذایی مانند میوه ,سبزیجات , حبوبات , غلات و نان(سبوس دار) را به وعده های غذایی تان اضافه کنید»
  • ورزش
  • رژیم غذایی خاص که مهمترین بخش میباشد.

  در میان ورزش ها، شنا وپیاده روی به کنترل قند خون شما کمک شایانی می نماید. با پزشک خود تماس بگیرید و از او بخواهید که بهترین نوع ورزشی را که برایتان مناسب است به شما معرفی کند. چنانچه در حال حاضر ورزش می کنید، بپرسید چه ورزشهای دیگری را نیز می توانید انجام دهید.

  ....................................................................................................................................

  »بیشترین فیبرها در غذاها و میوه جات و سبزیجات زیرمیباشد که توصیه به استفاده آنها برای درمان دیابت توسط آقای اسکندری میباشد.

  فیبرهای غذایی در سبزیجات، میوه‌ها و دانه‌ها وجود دارند و از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند و نقش بسزایی در رژیم غذایی دارند.

   

  شاید بسیاری از مردم از خواص فیبر و اثرات آن بر روی فشار خون بالا، دیابت، چاقی و سلامت قلب اطلاعی نداشته باشند.

   فیبرهای غذایی از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند و نقش بسزایی در رژیم غذایی دارند؛ فیبرهای غذایی در سبزیجات، میوه‌ها و دانه ها وجود دارند.

  فیبرها اثر لاغری دارند و یبوست را از بین می‌برند؛ خیلی از مواد غذایی که روزانه استفاده می‌کنیم دارای فیبر هستند مانند آناناس، هلو، پرتقال، کشمش، گریپ فروت، گیلاس، کرفس، پیاز، خیار، کاهو، گل کلم،  نخود، اسفناج، هویج، ؛ بدن ما روزانه حدوداً به 30 گرم فیبر غذایی نیاز دارد که با خوردن این مواد می‌توان آن را برای بدن مهیا کرد.

  بهترین منابع غذایی فیبردار 14 ماده غذایی است:

  سبوس جو دو سر:

  این ماده غذایی خواص زیادی دارد؛ به غیر از اینکه سرشار از فیبرهای محلول در آب و فیبر پکتین است، برای کاهش کلسترول و وزن مناسب است، ضمن اینکه موجب خارج شدن کالری‌های جمع شده در روده می‌شود.

  میزان کلسترول خون را به میزان 15 درصد کاهش می‌دهد و از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند؛ اگر 3 قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر را قبل از غذا در یک لیوان آب بریزید و میل کنید، اشتها را کم می‌کند.

  سبوس گندم نیز دارای فیبر زیادی است.

  زیتون سیاه:

  زیتون سیاه طعم متفاوتی نسبت به زیتون سبز دارد اما از لحاظ ارزش غذایی تفاوت چندانی ندارد البته زیتون سیاه نسبت به زیتون سبز روغنی‌تر است.

  زیتون‌های سیاه طبیعی که به صورت صنعتی سیاه نشده‌اند، ارزش غذایی بالایی دارند و به هضم غذا کمک می‌کنند؛ 100 گرم این میوه کوچک دارای 12.2 گرم فیبر است.

  بادام:

  بادام غنی از پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و آهن است؛ فیبر موجود در بادام کمک به عملکرد روده می‌کند و اثر مثبت بر روی سطح کلسترول خون دارد.

  لوبیا قرمز:

  لوبیا قرمز ضد سرطان است و فشار خون را پایین می‌آورد، ضمن اینکه یبوست را بر طرف می‌کند؛ لوبیا قرمز از سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند.

  پسته:

  پسته یکی از آجیل‌ها و دانه‌های سرشار از فیبر است؛ 100 گرم پسته دارای 10.3 گرم فیبر مواد غذایی است.

  انجیر خشک:

  انجیر خشک یکی از میوه‌های پر انرژی است که غنی از کلسیم، منیزیم و آهن است.

  گردو:

  بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان در گردو وجود دارد؛ یک منبع مهم فیبر است، در هر 100 گرم گردو 9.5 گرم فیبر وجود دارد.

  عدس:

  عدس دارای منگنز، آهن، پروتئین، فسفر، تریپتوفان، فولات، مس، پتاسیم، ویتامین B1 است و 100 گرم آن 15.64 گرم فیبر دارد که موجب هضم غذا می‌شود.

  خرما:

  خرما نیز یکی از منابع مهم فیبر است؛ 100 گرم خرما دارای 8.7 گرم فیبر است.

  نارگیل:

  نارگیل حاوی مقدار زیادی فیبر است؛ 100 گرم خرما دارای 7.8 گرم فیبر است.

  کنگر فرنگی:

  100 گرم کنگر فرنگی به طور متوسط دارای 7.7 گرم فیبر است؛ از کیسه صفرا محافظت می‌کند و مانع برخی سرطان‌ها می‌شود.

  نان سبوس‌دار:

  بر خلاف نان سفید که دارای کمی فیبر است، نان سبوس‌دار یک منبع عالی فیبر است؛ 100 گرم نان سبوس‌دار دارای حدود 7.5 گرم فیبر است.

  لوبیای سفید:

  لوبیای سفید علاوه بر کربوهیدرات و پروتئین و مواد معدنی دارای منبع بسیار خوبی از فیبر است؛ هر 100 گرم آن 6.8 گرم فیبر دارد.

  آلو:

  آلو بهترین اثربخشی در یبوست را دارد؛ دارای خواص آنتی اکسیدانی است.

  .....................................................................................................................................

  »منابع کربوهیدراتی رژیم غذایی خود را بشناسید.

  حتما شما نیز نام کربوهیدراتها را شنیده اید و می دانید که بخشی از هر رژیم غذایی را منابع کربوهیدراتی تشکیل می دهند و اگر مصرف منابع کربوهیدرات کمتر و یا بیشتر از مقادیر مورد نیاز بدن باشند، عوارضی را به همراه خواهند داشت.  برای مثال یک رژیم غذایی غنی از کربوهیدراتها  اشتها و چاقی شکمی را تقویت می نماید و  یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات کاهش وزن کوتاه مدت را ارتقا می بخشد ولی خطرات و عوارضی را بویژه در سیستم کلیوی به همراه دارد. پس چه باید کرد؟ حقیقت این است که می توانید  مقادیر متعادل از کربوهیدراتها در طی روز مصرف نمایید ولی باید گزینه های سالم تر و بهتر را انتخاب نمایید.

  نکاتی در مورد کربوهیدراتها:

  • کربوهیدراتها سوختی ایده آل برای بدن و عملکردهای بدن هستند. کربوهیدراتها انرژی مورد نیاز برای عضلات، مغز و سیستم اعصاب بدن را فراهم می آورند. در حقیقت مغز انسان به مصرف کربوهیدراتها به عنوان منابع انرژی خود وابسته است.

  • کربوهیدراتها در میوه، سبزی، حبوبات و محصولات لبنی و غذاه ی تهیه شده از محصولات غله کامل و شیرین کننده هایی نظیر: شکر، عسل، شیره قند و.... یافت می شوند.

  • بدن کربوهیدرات قابل هضم را به گلوکز تبدیل می نماید که سوخت سلول های بدن محسوب می گردد. جالب است بدانید که کربوهیدراتهای ساده به سرعت به گلوکز تجزیه می شوند و کربوهیدراتهای پیچیده به آهستگی به گلوکز تجزیه می شوند و به تدریج به جریان خون آزاد می گردند.

  • در طی هضم تمام کربوهیدراتها قبل از ورود به جریان خون به گلوکز تجزیه می شوند و انسولین به ورود گلوکز به داخل سلولها کمک می کند.

  تمام کربوهیدراتها یکسان عمل نمی کنند:

  اساسا 3 نوع کربوهیدرات وجود دارند:

  1-ساده: کربوهیدراتهای ساده که از یک یا 2 واحد  قندی تشکیل شده اند  به سرعت هضم می شوند . بررسی های اخیر نشان داده اند که غذاهای حاوی کربوهیدرات ساده می تواند سبب افزایش سطوح قند خون گردند و همچنین ترشح انسولین را افزایش می دهند . این امر می تواند موجب افزایش اشتها و تجمع بیش از حد چربی شده و چاقی را تقویت نماید.

  2-پیچیده: کربوهیدراتها (که تحت عنوان نشاسته هم مصطلح شده اند) از واحدهای بسیاری ساخته شده اند و به دو شکل طبیعی ( سبوس دار) و تصفیه شده ( مثل آرد سفید) یافت می شوند.  کربوهیدراتهای پیچیده به لحاظ ساختمانی پیچیده تر از کربوهیدرات های ساده هستند و زمان بیشتری را برای هضم و  جذب نیاز دارند. نشان داده شده است که کربوهیدرات پیچیده به تدریج وارد جریان خون می گردند و تنها یک افزایش ملایمی را در سطوح انسولین خون تحریک می نماید که در نتیجه اشتها را تعدیل می نمایند و منجر به تجمع مقادیر کمتری از کربوهیدراتها به صورت چربی می گردد. علاوه بر این بر اساس مطالعات متعدد انجام شده،  اگر منابع کربوهیدرات از نوع  تصفیه نشده (سبوس دار)  و محتوای فیبر کافی باشند به مراتب زمان بیشتری برای هضم و جذب آن لازم است. کربوهیدرات های تصفیه نشده و سبوس دار در محصولاتی نظیر: برنج قهوه ای ، ماکارونی و پاستای گندم کامل و نانها و غلات سبوس دار یافت می شوند . کربوهیدراتهای تصفیه نشده  حاوی ویتامین ها و مواد معدنی و فیبرهستند و سلامت بدن را ارتقا می بخشند.

  برخی منابع کربوهیدرات دار مانند میوه ها، حبوبات،  سبزیجات مغذی و فیبر عملکردهای مهمی را در بدن بر عهده دارند و برای حفظ سلامت مطلوب بدن مهم می باشند.

  3-کربوهیدرات های غیر قابل هضم: همچنین برخی از کربوهیدراتها فیبر نامیده می شوند که بدن توانایی تجزیه آنها به واحدهای کوچک برای جذب را ندارد و منبع انرژی زا برای بدن محسوب نمی گردند ولی سلامت بدن را از بسیاری جوانب دیگر ارتقاء می بخشند .

  می بایست توجه داشته باشید که منابع کربوهیدراتی مفید را انتخاب کنید چرا که برخی از منابع کربوهیدرات حاوی مواد مغذی مهمی هستند که سلامت بدن را ارتقاء می بخشند و برخی دیگر تنها کالری تولید می کنند و بی آنکه ارزش غذایی خاصی داشته باشند فقط احتمال اضافه وزن و چاقی را افزایش می دهند .

  منابع کربوهیدراتی که عموما در رژیم غذایی روزانه تان استفاده می گردند عبارتند از :

  شکر و قند:  شامل انواع شربت های شیرین ، آبنبات ، عسل، مربا، ژله، نوشیدنی های شیرین طبیعی که موارد مذکور حاوی کربوهیدرات های ساده و مقدار اندکی از مواد مغذی هستندکه عسل طبیعی فقط پیشنهاد میشود که افراد دیابتی میل کنند.

  میوه ها: اساسا حاوی کربوهیدرات های ساده اند ولی فیبر موجود در آنها هضم و جذب طولانی تری را بدنبال خواهد داشت. میوه ها همچنین حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و آب می باشند.
  سبزیها:  حاوی مقادیر متفاوتی از کربوهیدرات های ساده و پیچیده و ویتامین و مواد معدنی و فیبر و آب می باشند.

  حبوبات: مانند لوبیا، نخودفرنگی
  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]

  منبع
  برچسب ها : تیروئید ,بیماری ,غذایی ,درمان ,کاهش ,افزایش ,کاری تیروئید ,رژیم غذایی ,پرکاری تیروئید ,بیماران دیابتی ,مبتلا هستند ,اختلال عملکرد تیروئید ,تیرو ,
  بوقناق،درمان دیابت،گیاه بوقناق،عرق بوقناق اصل،خریدعرق بوقناق اصل،عرق بوقناق،عرق بوقناق اسکندری

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر